To nie jest zwyczajny spektakl lalkowy. To wspaniała, plastyczna, wielowymiarowa inscenizacja, powstała w wyniku inspiracji sztuką innuicką (potocznie: eskimoską).
Zachwyt nad niezwykłą, egzotyczną kulturą, która odchodzi w niepamięć, stał się podstawą do stworzenia spektaklu „ANGEKOK”.
Prostota, abstrakcja, minimalizm, humor, uniwersalność, ulotność – taka jest dla nas sztuka innuicka i te jej cechy staraliśmy się zawrzeć w naszej inscenizacji.
Czego doświadczycie?
Legendy zamkniętej w kilkunastu obrazach, dźwięków budujących inną czasoprzestrzeń oraz wrażeń, które mogą otworzyć w Was nowe przestrzenie myślowe i formy postrzegania rzeczywistości.
Wyraz „angekok” oznacza dziecięcą zabawę słowną, szamańską wyliczankę grenlandzkich czarowników i innuickiego szamana. Szaman w kulturach tradycyjnych, uznawany jest za mediatora, istotę podróżującą między światami: ludzi, światem podziemnym oraz niebem; jest również obrońcą i lekarzem społeczności, stróżem tradycji, patronem rytuału, spadkobiercą i gwarantem trwania kulturowego dorobku, w tym przekazów ustnych w formie legend, baśni, bajek i pieśni.
Sztuka, jakiej nie zobaczycie na co dzień w polskim repertuarze. Zdecydowanie bardziej wpisuje się w nurt francuskiej alternatywy.
Chociaż ze sceny nie pada ani jedno słowo, Bartosz Socha kreuje przed widzem porywającą opowieść.
Czas trwania: 45 minut
Twórcy
spektakl autorski Bartosza Sochy
reżyseria światła: Maciej Dziaczko
konsultacja artystyczna: Hubert Bronicki, Ewa Kubiak, Beata Zawiślak
materiały graficzne: Joanna Klepadło, Leonard Stankiewicz
zdjęcia: Maciej Dziaczko
produkcja: Teatr Rawa
występuje: Bartosz Socha
Prapremiera
29.02.2020 Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Dzięki „Angekokowi” przenieśliśmy się na chwilę do innej krainy zupełnie odmiennej
od naszej szarej codzienności i monotonii,
a właśnie o to chodzi
w sztuce i takiej magii życzę wam na co dzień.
Spektakl nagrodzony
II Nagrodą Sopockich Konsekwencji Teatralnych 2020